Мотокультиватор (грунтофрез) – призначення, вибір та експлуатація

motokultivator-Stiga-Silex-40R-GСучасні мотокультиватори (грунтофрези їх ще називають) покликані взяти на себе великий шмат садово-городньої роботи, позбавити господарів від важкої фізичної праці та зробити з процесу догляду за садом та городом не муку, а задоволення. Купити мотокультиватор на українському ринку сьогодні не є проблемою, останнім часом пропозиція перешкалює попит. Існує багато фірм виробників та продавців. Цією статтею робиться спроба допомогти потенційним покупцям обрати той культиватор грунту, який саме оптимально потрібен для поставлених задач.

Трішки загальної інформації для початку.
У відповідності з діючою термінологією мотоблок – це міні-трактор на одній осі, а бензиновий мотокультиватор – це вже мотоблок осьового типу, робочі фрези якого монтуються на основному (ходовому) валу.
Робочий процес полягає в обертанні вала з фрезами, які тим самим розпушують грунт і приводять в рух мотокультиватор. Таке розпушування цілком замінює ручне перекопування лопатою чи перевертання землі плугом. Також можна попередньо розкидати гній по ділянці і обробити культиватором – отримаєте готовий участок для висадження с/г культур. На глинистих грунтах утворюються великі куски/брили нерозбитого грунту після орання трактором. Такі брили досить просто розпушити бензиновим культиватором.
Функціональність культиваторів можна значно розширити використанням навісного обладнання. Окучник дозволяє утворювати борозну, наприклад для висаджування картоплі, а потім, при паралельному проходженні, засипати грунтом і гноєм викладену в ту борозну картоплю. Також культиватором, після проростання пагонів рослин, можна розрихлювати грунт в міжрядді та підгортати рослини.
Оскільки мотокультиватор, як правило, оснащений гвинтовими фрезами, він, не зважаючи на невелику вагу, заглиблюється на необхідну регульовану глибину в грунт достатню для вирощування всіх овочевих культур. Город площею біля 10 соток можна обробити за 4-6 годин, використавши при цьому до шести літрів палива. Ця величина досить не точна і може бути набагато меншою по використанню палива та часу. Тут все залежить від вміння та досвіду оператора, а також від характеру грунта. Природньо, що ці величини будуть зменшуватися при набуванні досвіду роботи з бензиновим мотокультиватором.

Важливим експлуатаційним показником культиваторів є частота обертання фрез. Загальнопринята норма для обробітку важких та середніх грунтів складає порядка 115-125 об/хв.

Для різних об’ємів та складності робіт поділимо мотокультиватори на групи:

  1. До першої відносимо культиватори потужністю бензодвигуна до 4 к.с. та вагою в межах 50-100 кг. Глибина розпушування грунту в них досягає до 20 см. Основними рисами є маневреність, легкість. Призначені для невеликих ділянок та середньої складності грунтів.
  2. В другу групу входять бензокультиватори тієї ж вагової категорії, але з потужнішим двигуном – до 7 к.с. Ці машини є більш стійкі, що надає комфорту при роботі. Більш продуктивні завдяки ширшому захвату та потужності. Дозволяють розпушувати давно не оброблювані та складні грунти. Недоліком назвемо їх роботу в умовах вузького простору, міжряддях, клумбах.
  3. Третю групу представляють культиватора важчі 100 кг та з великим запасом потужності більше 8 к.с. Такі культиватори знаходять своє застосування у фермерських господарствах, комунальних службах. Ними можна безперервно працювати на великих площах та використовувати більший асортимент навісного обладнання.

Правильний вибір мотокультиватора.
Основне, на що потрібно орієнтуватись, щоб купити мотокультиватор – це на його продуктивність. Тобто на оброблену площу за одиницю часу. Ця величина випливає з потужності двигуна, ширини фрез, обертів на валу і, звичайно ж, від вміння оператора(але це вже інакше). Також поправку слід зробити на щільність і глиняність грунту.
Враховуючи досвід використання, оптимально підбирати культиватор за розміром Вашої земельної ділянки:

  • легкий культиватор – 3-12 соток,
  • середній культиватор – 10-50 соток,
  • важкий культиватор – понад 50 соток.

Моделі відрізняються не лише продуктивністю, а й конструкцією вузлів. Тому, варто ознайомитися з характеристиками двигунів та навісного приладдя, а також уточнити вид та особливості редуктора.
Якщо клинопасове щеплення, то ремінь потрібно натягувати, контролювати, заміняти. Надійнішим можна назвати дискове та багатодискове щеплення. Передавання зусилля від двигуна на робочі фрези здійснюється за допомогою редуктора і від надійності цієї передачі залежить термін використання культиватора. Тут ланцюгові і клинопасові передачі програють в надійності зубчатим(шестеренчатим) та черв’ячним.
Важливими є ізоляція передач та редуктора від попадання грунту та сторонніх предметів і речовин. Мусить бути доступ для змащування вузлів які потерпають від тертя. Простота технічного обслуговування доречна в даному випадку. Тим, хто не користувався культиваторами, і не стикався відповідно з притаманними проблемами, варто порадитися з досвідченими сусідами чи знайомими.

Робота з бензиновим культиватором.
Техніка безпеки повинна бути дотримана. Агрегат досить потужний і небезпечний. Неправильна експлуатація може стати причиною травми, а також причиною передчасної поломки і виходу з ладу.
Перед роботою оглянте територію та очистіть її від сторонніх предметів і сміття. Буде зовсім не смішно, якщо щось попаде в робочі вузли, або на фрези, які обертаються. Одяг оператора має виключати намотування його на рухомі механізми. Про нетверезий підхід я мовчу, це досить поширено і негативно. Підійдіть до роботи відповідально.
Намагайтесь тримати ноги подалі від робочих органів. Коли обробляється твердий грунт, обертання фрез сповільнюється і може різко зупинитися. Результатом може стати переміщення по інерції вперед і перевертання. В такому випадку негайно вимкніть робочий механізм і двигун.

size0_14Обслуговування та зберігання мотокультиватора.
Насамперед, полягає у підтриманні роботоздатності бензинового двигуна. Тут потрібно слідкувати за рівнем масла в картері, за повітряним фільтром, заміною масла своєчасною. Ознайомтеся з інструкцією по експлуатації.
Культиватори після сезону йдуть на заслужений відпочинок. Потрібно повністю відпрацювати бензин в бакові. Добре помити водою культиватор, взяти шмату змочену в маслі та добре протерти всі робочі деталі, корпус та навісне обладнання. Зберігати в чистому та сухому приміщенні.

Наша компанія пропонує Вам купити мотокультиватори зі складу у Львові виробників SOLO, AL-KO, STIGA, Gruntek.

2 thoughts on “Мотокультиватор (грунтофрез) – призначення, вибір та експлуатація”

  1. Виходить, що полегшення фізичної праці занадто дорого – на даний час 1л бензину коштує 10грн. Щоб попрацювати на городі 4-6 годин, потрібно 40-60грн. Але думаю, якщо людина знайшла кошти на мотокультиватор, то і на паливо знайде. А взагалі, класна штука, підсобираю трохи грошей і обовязково придбаю – буде радість і мені, і жінці.

  2. Найняти орача з конем чи трактор з трактористом виходить значно дорожче. А невеликі відносно витрати на бензин дуже полегшать важку фізичну працю. З мотокультиватором можна встигани значно більше ніж з лопатою і не боятися бути нагородженим різними хворобами спини.

Leave a Comment

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.